Dla kogo żyjemy? Odpowiedzi szukali uczestnicy Międzynarodowego Forum tato.net

Uważność i męstwo to hasło tegorocznej konferencji dla ojców organizowanej przez tato.net, czyli inicjatywę pozarządową działającą pod auspicjami Fundacji Cyryla i Metodego.

To już XIII konferencja skierowana do ojców, którzy chcą wzrastać w świadomym i odpowiedzialnym ojcostwie. Ponad 300 ojców zjechało się do zabytkowego Pałacu i Folwarku Łochów pod Warszawa, gdzie w sobotę 13 listopada br. zorganizowano konferencję. Prawie drugie tyle obserwowało w Internecie wystąpień panelistów. W wydarzeniu uczestniczyło sześciu ojców zrzeszonych w Ojcowskim Klubie w Opolu. Pierwszy prelegent i ojciec dwójki dzieci Wojciech Suda, przybliżył zagadnienie uważności i jej biologiczne podstawy.

„Potrafimy robić tylko jedną wymagającą skupienia rzecz na raz i nie ma co się obrażać” – powiedział Suda. Wspomniał, że należy świadomie ograniczać „rozpraszacze” zarówno rzeczy jak i osoby, jeśli chcemy być uważni. Kolejny prelegent przybliżył co należy rozumieć pod wyrazem męstwo. Psycholog i tato czwórki dzieci dr hab. Michał Łuczewski podkreślił, za Paulem Tillichem, że -„Męstwo potrzebuje mocy przekraczającej niebyt doświadczony w lęku przed losem i śmiercią”. Z kolei największe ożywienie na sali wzbudził pasjonat storytelling Mirosław Urban, który w wykładzie pt. „Życie w iluzji czy w uważności i męstwie”, niczym David Copperfield, zaczarował ojców sztuczkami z liczbami i żonglowaniem kubkami. Wspomniał o takich terminach jak: „skąpcy poznawczy”, o dwóch systemach poznawczych: pierwszym, który opiera się na automatycznym i spontanicznym reagowaniu, i który może doprowadzić do fałszywych wniosków oraz drugim – świadomym postrzeganiu i analizowaniu procesu, który niestety wymaga wysiłku. Prelegent opowiedział jak od zera rozpoczął swoją drogę trenerską i kiedy znalazł czas na napisanie czterech książek, przebiegnięcie maratonu i wychowanie dwójki dzieci. – „Trzeba nakreślić priorytety w życiu i unikać schematów myślowych oraz być odważnym i nie obawiać się zmian” – doradzał ojcom.

Mirosław Urban piramidę potrzeb Maslowa zamienił i przeformatował – u podstawy jest dbanie o ciało, następnie panowanie nad emocjami, umysłem, a u szczytu piramidy jest duchowość. Muzycznie podsumował tę część Joszko Broda, ojciec 11 dzieci, który zwrócił uwagę, że należy dać przestrzeń i wolność żonie. – „Godzina od obowiązków dla żony, to bardzo ważne” – powiedział. Joszko Broda podał również receptę na udaną i zdrową rodzinę. – „Wolność przejawia się w tym, że jest faktyczny wybór. Gdy pytam w domu kto chce iść ze mną dziś do kościoła na msze św., to wolność jest wtedy, kiedy dzieci mogą powiedzieć tak lub nie” – podkreślił muzyk. – „Dziecko potrzebuje prawdy: kim jest. Dziecko musi mieć tożsamość. Tylko doświadczenie naturalnego środowiska da prawidłowy rozwój dziecku” –  mówił doświadczony tato, który na drumli pokazał jak brzmi muzyka źródeł.

Następnie wszyscy uczestnicy rozeszli się do mniejszych grup warsztatowych i panelowych. Mieli w czym wybierać, gdyż było ich w sumie dwadzieścia. Mogli dowiedzieć się m.in. jak kształtować siebie i dziecko w wieku szkolnym, tata opowiadacz historii, ABC uważnej edukacji finansowej w rodzinie czy jak rozwijać moc do przekraczania siebie i przezwyciężania życiowych przeszkód. Ten ostatni panel dał odpowiedź pytającemu ojcu jak radzić sobie z lękami, które życie dostarcza nam codziennie szczególnie w czasie pandemii. Szybka odpowiedź Zbigniewa Masewicza, ojca czwórki dzieci i współtwórcy programu 4. muszkieter, że lęki należy pokonywać miłością przekonała pytającego. Z kolei w innym panelu można było usłyszeć pomysł, by zrobić ankietę i dać żonie i dzieciom czego oni oczekują od swojego męża, ojca. Z kolej Robert Kościuszko, autor książek i tata czwórki dzieci spytał uczestników panelu „Dla kogo żyjemy?”. Prelegent zachęcał do przekraczania siebie, swoich ograniczeń, przyzwyczajeń i konwenansów. Ostrzegał ojców, że jeśli życie jeszcze nie zaskoczyło nikogo z obecnych na forum to mogą być pewni, że to prędzej czy później nastąpi.

– „Byłem uczestnikiem panelu jak uruchomić siłę ojcowskiego męstwa w czasie próby i kryzysu. Świadectwo ojców walczących o życie swoich chorych dzieci mnie osobiście bardzo poruszył i sprawił, że nabrałem większego dystansu do codziennych problemów” – relacjonuje Paweł Antoszczyszyn, lider Ojcowskiego Klubu z Opola, tato trójki dzieci.

W drugiej części konferencji można było usłyszeć niezwykle energetycznego ultramaratończyka, komandosa i zarazem dowódcę Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Pawła Wiktorowicza, ojca trójki dzieci. – „Trzeba dawać przykład dzieciom, w pracy nie ma odpowiedzi nie wiem. Trzeba podejmować decyzje, każda jest lepsza niż jej brak. Trzeba być odważnym i odpowiedzialnym ojcem” – podsumował wojskowy, instruktor nurkowania oraz spadochroniarz.

Inspirujący był też przykład osobisty ojca trójki dzieci Wojciecha Mroczyńskiego inwestora, który rozwijał sieć największych restauracji, a zmęczony pracą w korporacji wziął całą rodzinę w roczną podróż dokoła świata – znał po prostu odpowiedź na pytanie: dla kogo żyjemy?

Konferencję podsumował autor bestsellerowych książek o ojcostwie dr Ken Canfield, który z USA online przemówił do zebranych i przestrzegał, aby: po pierwsze byli wrażliwi, uważni i otwarci na zmiany, po drugie –  rozwijali cnotę pokory u siebie i przekazywali ją dzieciom, gdyż tego wymaga się od liderów. Zaznaczył, że ojcowie muszą stać się bohaterami dla innych członków rodziny, stąd tak ważne są takie fora i spotkania z innymi przywództwami, by wzajemnie się inspirować do działania.

„Jestem tu po raz pierwszy na forum i dla mnie jest to bardzo osobiste przeżycie. Jestem pod wrażeniem wystąpień, a szczególnie zapamiętam świadectwo pułkownika Wiktorowicza  i pisarza Roberta Kościuszki. Wszyscy ojcowie podkreślali rolę matki jako filaru rodziny, stąd jeśli chcemy się rozwijać jako ojcowie musimy stworzyć przestrzeń i czas wolny dla żon”  –  mówi Adam Bratko z Opola, ojciec dwójki dzieci.

Forum tato.net to inicjatywa oddolna, która została wsparta przez sponsora generalnego KGHM Polska Miedź i objęta patronatem medialnym  przez wszystkie tytułu z Grupy Polska Press. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Zainteresowani świadomym ojcostwem mogą dołączyć podczas spotkań Klubów Ojcowskich w swoich miejscowościach. Kontakt znajdą na stronie tato.net.

Tomasz Kwiatek