Akcja społeczna – sprzątamy kościół w Obórkach!

W sobotę, 21 sierpnia 2021 r. o godz. 10.00 na wezwanie do społecznego sprzątania zabytkowego kościoła pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Obórkach stawiło się 10 śmiałków w tym dwóch miejscowych z Obórek. Pracy było sporo, a pogoda nie ułatwiała zadania. Efekt kilkugodzinnej ciężkiej pracy jest jednak satysfakcjonujący, bo wnętrze kościoła naprawdę dobrze wygląda i niebawem będzie można je udostępnić do zwiedzania.Wiele natomiast trzeba włożyć jeszcze wysiłku, aby zaprosić mieszkańców na pierwszy koncert muzyki dawnej lub sakralnej. Przede wszystkim trzeba uporać się z pająkami, które opanowały kościół. A ze względu na fakt, że w świątyni nie ma prądu elektrycznego, to trzeba użyć nieco innych metod, niż podłączenie odkurzacza przemysłowego…

Na brak prądu pomstował też kolega Patryk, który podjął wyzwanie wykarczowania zarośli obok wejścia do kościoła w ścianie wschodniej – w ruch poszła kosa pożyczona od pana Janka Warowego z Obórek, a także siekierka i sekator. Nie byliśmy w stanie zrobić wszystkiego, ale wejście w prezbiterium udało się otworzyć i wywietrzyć świątynię. W przyszłym roku zamiast jeżyn, które obrosły zaniedbane groby, wysiejemy tam łąkę kwietną – mieszkające obok w starych lipach dzikie pszczoły na pewno będą zadowolone.

W ekipie sprzątającej byli też ministranci i członkowie Polskiej Korporacji Akademickiej Piastovia, którzy posprzątali, posegregowali i ułożyli dewocjonalia, z których część – jak np. niezniszczone przez insekty tekstylia zabrali do wyprania, pocerowania i naprawy. Odnowione zostaną też niektóre współczesne  figury i ramy obrazków. Znawca tematu Filip Warowny stwierdził, że:

„Wśród wyposażenia kościoła w Obórkach znajduje się bogata kolekcja westymentów. Są tam ornaty oraz kapy w każdym kolorze liturgicznym, alby, humerały oraz bielizna kielichowa. Choć spora część zachowała się w dobrym lub bardzo dobrym stanie, większość szat potrzebuje renowacji i napraw. Poza tym zachowało się dużo paramentów służących do nakrycia i przyozdabiania ołtarzy, jak np. obrusy wykonane z naturalnego lnu. Naprawą szat oraz nadaniem im nowego życia zajmiemy się jako Polska Korporacja Akademicka Piastovia z Opola, czyli stowarzyszenie katolickiej młodzieży akademickiej, które za swój cel obrało m.in. ochronę dziedzictwa oraz tradycji lokalnej”.

Przy następnej akcji posprzątamy wieżę kościelną i postaramy się dokończyć karczowanie zarośli przy pomocy maczety. Zaczniemy też porządkować przykościelny cmentarz.

Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli zaprosić mieszkańców Obórek i zainteresowanych turystów na pierwsze wydarzenie kulturalne zorganizowane w tej wyjątkowej, zabytkowej świątyni. Sandra Murzicz, Prezes Fundacji „Opolskie Dziouchy” już nie może się doczekać zorganizowania w Obórkach pierwszych warsztatów pisania pisanek techniką batikową i malowania porcelany we wzór opolski.

Tymczasem w niedzielę, 12 września 2021 r. o godz. 12.00 kościół pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Obórkach będzie dostępny do zwiedzania w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Po obiekcie oprowadzi Pan Radek Preis, Powiatowy Konserwator Zabytków.