„Dąb Piastowski” na wyspie Bolko w Opolu

Dąb szypułkowy (Quercus robur) ze względu na okazałe rozmiary jakie osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie i dlatego odgrywa istotną rolę w symbolice i dawniej w kultach religijnych. Jest symbolem długowieczności, dostojeństwa i siły. Od wieków dęby uznawane były za święte drzewa. Dla pogan dąb był drzewem, którego rozłożysta korona wspierała niebo, a korzenie – podporę piekieł. Pokrój tego wyjątkowego drzewa symbolizował podział świata na część duchową (korona), część śmiertelników (pień) i część magiczną (korzenie).

Historyczny opolski dąb zwany „Piastowskim” rośnie w parku na Wyspie „Bolko” w Opolu. Ma ok. 480 lat, 452 cm w obwodzie i ok. 26 m wysokości. Stanowi relikt dawnego lasu, występującego na terenie obecnej Wyspy Bolko. Z dębem związane są różne legendy. Według jednej z nich, drzewo kazał posadzić książę Jan II Dobry, ostatni przedstawiciel dynastii Piastów. Wyrosło w miejscu, w którym książę opolski pokonał w ciężkiej walce niedźwiedzia. Podobno w cieniu tego drzewa spacerował także król Polski Jan Kazimierz, który w 1655 r. uciekając przed Szwedami gościł w klasztorze oo. Franciszkanów, i który właśnie w Opolu 30 listopada 1655 r. ogłosił uniwersał do narodu polskiego. Podobno też polski monarcha, zatroskany o niepewne losy ojczyzny, szeptał coś do drzewa, szukał w nim natchnienia i pomysłów na to, jak bronić się przed najeźdźcą…

Sławne drzewo było oczkiem w głowie niemieckich mieszkańców Opola, którzy w latach 20-tych XX w. uhonorowali je kamieniem pamiątkowym z wykutym w języku niemieckim napisem: „Piasten Eiche”, czyli „Dąb Piastowski”. Ów kamień do dziś leży obok dębu. Drzewo od 2000 r. jest pomnikiem przyrody (Dz. Urz.Woj. Opolskiego Nr 6, poz. 23 z dnia 21.01.2000 r.). Otacza je kamienny murek z siedziskami, stanowiący ogrodzenie. Drzewo jest w dobrej kondycji.

 

Literatura:

Banik J., Sławne drzewa Województwa Opolskiego. Przewodnik, Warszawa 2016.

Borkowski K., Polskie drzewa, Poznań 2014.

Obiekty i obszary cenne przyrodniczo w Opolu. Mapa, Opole [brak daty wydania]