Dom Artysty w Głuchołazach

Już niedługo zakończy się remont siedziby Domu Artysty w Głuchołazach. Karkołomnego zadania podjęła się Fundacja Benevolens, która od 2014 r. jest właścicielem części zabytkowego parku w Głuchołazach nad Stawem Górnym.

To inspirujące miejsce powstaje w dawnym ośrodku „Waldesruh”, czyli „Leśnym Zaciuszu” stworzonym przez ród przemysłowców śląskich von Ballestrem, który w latach 1798-1945 stworzył największe imperium przemysłowe Niemiec.

Dom Artysty – to miejsce pracy twórczej z bogatą ponad 120-to letnią historią. Początki obiektu datuje się na okres 1893-1899. W 1908 r. budynek wraz z przyległymi ziemiami – lasem i stawem (prawie 11ha) kupił hrabia Franz von Ballestrem z Pławniowic (prezydent Reichstagu w latach: 1898-1906 )  i przeznaczył go na budynek szkoły leśnej (Waldschule) dla dzieci swoich pracowników i górników kopalń należących do rodziny Ballestrem. Hrabia Franz von Ballestrem dużą wagę przywiązywał do spraw socjalnych i zdrowotnych. W pobliżu wybudowano także inhalatorium, które służyło chorym na astmę, gruźlicę i niedokrwistość. W ośrodku dla dzieci prowadzona była leśna szkoła, do której zjeżdżały dzieci pracowników ze Śląska w okresie od maja do  października na czas dwóch tygodni w grupach składających się z 40 dzieci w wieku 12-14 lat osób. W latach 20-tych XX w. ośrodek został udostępniony siostrom zakonnym, które prowadziły dom dziecka Caritasheim ST. Theresia.  Po II wojnie światowej budynek przejął Fundusz Wczasów Pracowniczych i prowadził w nim pensjonat wczasowy pod nazwą Górnik, a później Dom Wczasowy Zacisze. Od lat 80-tych XX w. budynek stał pusty i niszczał. W 2014 r. Fundacja Benevolens otrzymała budynek w użytkowanie celem prowadzenia w nim działalności statutowej, pod warunkiem jego odbudowy i stworzenia miejsca otwartego dla szerszych grup społecznych.

Polecamy stronę internetową Domu Artysty

http://domartysty.pl/pl/

Zdjęcia współczesne Paweł Uchorczak

Zdjęcia archiwalne ze zbiorów Fundacji Benevolens