Wystawa „Józef Elsner – zapomniany, niedoceniony?” w Filharmonii Opolskiej

Od niedzieli 9 września br. w gmachu Filharmonii Opolskiej można oglądać naszą wystawę pt. „Józef Elsner – zapomniany, niedoceniony?” prezentującą postać tego wybitnego kompozytora i pedagoga. Wystawę otwarto w ramach 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.

Józef Antoni Franciszek Elsner urodził się 1 czerwca 1769 r. w Grodkowie na Opolszczyźnie. Zmarł 18 kwietnia 1854 r. w Elsnerowie pod Warszawą.

Był wybitnym kompozytorem, wybitnym pedagogiem, działaczem kultury muzycznej i teoretykiem muzyki. Pozostawił po sobie kilkaset utworów symfonicznych, dramatycznych, religijnych i kameralnych oraz pierwszych podręczników do nauki muzyki. Jego utwory były wykonywane w całej ówczesnej Polsce, a współcześnie wracają na sale koncertowe i są nagrywane przez wybitnych artystów. Duże zasługi w promocji dzieł Elsnera ma także Filharmonia Opolska, która ostatnio chętnie sięga po działa mistrza.

Elsner wykształcił również kilkuset muzyków, z których najwybitniejszym był oczywiście Fryderyk Chopin. Spod ręki Elsnera wyszli również: Ignacy Feliks Dobrzyński, Oskar Kolberg, Edward Wolff, Józef Nowakowski, Julian Fontana, Antoni Kątski, Józef Władysław Krogulski, Józef Stefani i inni.

Tę wystawą, przygotowaną przez muzykologa Beatę Józefowicz, chcemy upamiętnić postać tego wielkiego artysty pochodzącego z Ziemi Opolskiej, którego 250 rocznicę urodzin będziemy obchodzić w 2019 roku. Wystawę tę Fundacja „Dla Dziedzictwa” przekazała na własność Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera w Opolu.

Wystawę sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Opolskiego w ramach otwartego konkursu ofert w zakresie wspierania i upowszechniania kultury i sztuki.