Wystawa „Niezwykłe Polki”

Fundacja „Dla Dziedzictwa” dofinansowała wystawę „Niezwykłe Polki”, która będzie prezentowana w ramach tegorocznej, 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.

Wystawa wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 100. rocznicę uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych. Ekspozycja jest rozszerzoną wersją wystawy „Poland. A country of remarkable women” przygotowaną w partnerstwie z Instytutem im. A. Mickiewicza w Warszawie, Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Narodowym Archiwum Cyfrowym. Wystawę patronatami honorowymi objęli: Prezydent RP Andrzej Duda (patronat narodowy), Wicewojewoda Opolski Violetta Porowska i Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła.

Intencją wystawy jest pokazanie niezwykłych postaci kobiecych, których wkład w osiągnięcia naukowe, czy artystyczne był wyjątkowy na skalę światową i często pionierski. Dzielne Polki zapisały się również jako bohaterki wojenne zadziwiając świat, czego przykładem jest biografia Anny Pustowójtówny, kobieta, która jako Polka z wyboru w przebraniu męskim walczyła w powstaniu styczniowym dopingując do walki mężczyzn. Na wystawie nie zabraknie niezrównanej Marii Skłodowskiej-Curie, ale także pokażemy Reginę Plisztynową, pierwszą lekarkę, która pochodziła z Polski i leczyła żołnierzy sułtana.

Na wystawie zaprezentowano ponad 30 wybitnych Polek, których osiągnięcia były niezwykłe i różnorodne. Zwrócono również uwagę odbiorców na wybitne kobiety ze Śląska, oddając im w ten sposób hołd za pielęgnowanie polskości mimo wielowiekowego rozłączenia administracyjnego Śląska z państwem polskim. To, że polskość przetrwała w śląskich rodzinach, to prawdziwy ewenement, którym należy się szczycić i pokazywać jako swoisty drogowskaz dla Polonii przebywającej poza granicami kraju. Ten fragment wystawy wpisuje się również w ustanowiony przez Senat RP rok Prawd Polaków spod znaku Rodła.

Wystawę dofinansowano również ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Instytutu im. Adama Mickiewicza,  a także ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Wystawę będzie można wypożyczać. W tej sprawie prosimy o kontakt: [email protected], [email protected]  lub [email protected]

Wystawa była eksponowana w:

Zespole Szkół w Ozimku

Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku

Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Opolu

Zespole Szkół Rolniczych w Głubczycach

Opolskim Urzędzie Wojewódzkim

Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich

Muzeum Miejskim w Zduńskiej Woli

https://muzeumzdunskawola.blogspot.com/2019/04/otwarcie-wystawy-niezwyke-polki-oraz.html