Niewielka Krzykawka ma wielką historię

Krzykawka-2Gorąco polecamy odwiedzić Krzykawkę – miejscowość położoną na granicy woj. małopolskiego i śląskiego, w gminie Bolesław, w powiecie olkuskim. Niewielka Krzykawka ma wielką historię. To tu bowiem 5 maja 1863 r. doszło do krwawego starcia powstańców styczniowych z Rosjanami. W nocy z 3 na 4 maja 1863 r. w Krzykawce zatrzymał się maszerujący ku granicy z zaborem austriackim powstańczy oddział gen. Mariana Langiewicza. Miejsce na nocleg powstańcy znaleźli w dworku, który stał się niemym świadkiem tragicznych wydarzeń. Żołnierze wystawieni na wartę zasnęli. Około 500 śpiących i zaskoczonych powstańców pod dowództwem płk Józefa Miniewskiego stało się łatwym celem dla oddziałów rosyjskich. Okrążeni przez Rosjan musieli zdecydować się na bitwę. Stoczono ją 5 maja 1863 r. na pobliskiej polanie. Po stronie powstańców udział w walce brał oddział włoskich „garybaldczyków” pod dowództwem pełniącego funkcję szefa sztabu oddziałów, płk. Francesko Nullo. Niestety, podczas tej walki, Włoch został trafiony kulą w serce. Powstańcy zostali rozbici. Niedobitki uciekły w kierunku Czeladzi.

Zwłoki płk. Nullo i innych poległych pochowano w Olkuszu. Ośmiu powstańców pochowano na cmentarzu parafialnym w Niegowonicach (woj. śląskie). W Krzykawce, w miejscu tragicznych wydarzeń stanął pomnik upamiętniający m.in. Francesko Nullo. Warto odszukać go w tamtejszym lesie.
Krzykawka_4Koniecznie trzeba też zwiedzić klasycystyczny dwór staropolski wzniesiony w 1724 r. z fundacji Romiszowskich. W latach 1984-1989 zniszczony dwór został wyremontowany i obecnie znajduje się w nim filia Centrum Kultury i Gminnej Biblioteki w Bolesławiu. Od 2005 r. jest też siedzibą Centrum Legendy Polskiej. Dwór czynny jest dla zwiedzających w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki w godz. 8.00 – 16.00, a w piątki w godz.12.00-20.00. Polecamy!