E-zabytek na twoim telefonie

„Dzięki współczesnym technologiom mamy możliwość zaprezentowania szeregu informacji na temat dziedzictwa kulturowego w Polsce”z Pauliną Florjanowicz, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa rozmawia Tomasz Kwiatek

Niedawno Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował aplikację na urządzenia mobilne „Zabytki w Polsce”, na czym to polega?

To taki nasz prezent dla wszystkich miłośników zabytków. Aplikacja „Zabytki w Polsce” na urządzenia mobilne dokładnie określa umiejscowienie obiektów zabytkowych w najbliższej okolicy użytkownika. Udostępnia ona również najważniejsze informacje na temat danego zabytku, opracowane przez ekspertów NID.

Czy ta aplikacja jest darmowa?

Tak. Można ją pobrać bezpłatnie w wersji na system operacyjny Android ze strony Google Play, wpisując hasło „Zabytki w Polsce Narodowy Instytut Dziedzictwa”. Dostępna pod adresem: http://tnij.org/nid_apk. Już wkrótce aplikacja będzie także dostępna na system operacyjny iOS.

Skąd w ogóle ten pomysł?

Aplikacja jest odpowiedzią Narodowego Instytutu Dziedzictwa na rosnące zainteresowanie polskimi zabytkami. Dzięki współczesnym technologiom mamy możliwość zaprezentowania szeregu informacji na temat dziedzictwa kulturowego w Polsce. Udostępniając nieodpłatnie aplikację pragniemy zachęcić wszystkich nie tylko do wirtualnego poznawania zabytków naszego kraju, ale przed wszystkim do aktywnego ich zwiedzania.

„Zabytki w Polsce” dedykowane są nie tylko miłośnikom zabytków, lecz wszystkim osobom, które nie chcą brać ze sobą ciężkich przewodników na wyjazd, a mają w planach zwiedzanie. „Zabytki w Polsce” oprócz podania dokładnej lokalizacji, oszacowują również odległość dzielącą użytkownika od wybranego obiektu. Użytkownicy aplikacji mogą ponadto zapoznać się ze szczegółowymi opisami zabytków przygotowanymi przez ekspertów na co dzień zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego w Polsce oraz zobaczyć współczesne i archiwalne zdjęcia zabytków.

Czy to znaczy, że będziemy mieć w telefonie wiedzę o wszystkich zabytkach w Polsce?

Docelowo tak. Do pobrania jest obecnie wersja pilotażowa aplikacji, która zawiera informacje o 168 zabytkach w Polsce – w tym o tych najcenniejszych, czyli o pomnikach historii, a także o wybranych stanowiskach archeologicznych i wielu zamkach. Baza danych ulega jednak systematycznej rozbudowie. Aplikacja jest wersją mobilną niedawno uruchomionej strony Instytutu – http://e-zabytek.nid.pl. Za jakiś czas, aplikacja ma dostarczać użytkownikom informacji na temat wszystkich obiektów znajdujących się w państwowym rejestrze zabytków nieruchomych.

Z tego co wiem Portal Mapowy „e-Zabytek” otrzymał nagrodę publiczności oraz wyróżnienie za specjalne walory funkcjonalne w prestiżowym konkursie Internetowa Mapa Roku 2012 r. Czyli sukces już na samym starcie?

Nagrody przyznano 5 października 2012 r. podczas seminarium na temat metodologicznych i technologicznych aspektów prezentacji rzeźby terenu na mapach topograficznych nowej generacji, które odbyło się Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii. Honorowy patronat nad konkursem objął Kazimierz Bujakowski – Główny Geodeta Kraju. Zgłoszone projekty oceniało jury w skład którego weszli wybitni eksperci w obszarze geodezji kartografii. Internetowa Mapa Roku to konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Kartografów Polskich. W konkursie mogły uczestniczyć wyłącznie oryginalne opracowania kartograficzne polskich wykonawców, opublikowane na ogólnodostępnych stronach internetowych. Opracowanie wyróżnione Nagrodą Publiczności, czyli portal e-Zabytek, otrzymało na okres trzech lat prawo umieszczania przy mapie informacji: Nagroda Publiczności w Konkursie Stowarzyszenia Kartografów Polskich Internetowa Mapa Roku 2012.

Czemu ten portal jest taki szczególny?

Portal „e-Zabytek” to platforma informatyczna udostępniająca wszystkim zainteresowanym możliwość przeglądania w jednym miejscu różnorodnych informacji o polskich zabytkach. Za pośrednictwem Portalu będzie możliwe wyszukiwanie i przeglądanie zdjęć, modeli 3D, filmów oraz dokumentacji na temat zabytków. Dzięki platformie możliwe będzie analizowanie danych przestrzennych dotyczących zabytków wpisanych do rejestru, obiektów uznanych przez Prezydenta RP za pomniki historii oraz polskich miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dane przestrzenne są prezentowane zgodnie z wymogami oraz przy wykorzystaniu usług danych przestrzennych określonych w ramach europejskiej dyrektywy INSPIRE. Efekt naszych prac można zobaczyć na stronie http://e-zabytek.nid.pl/

Po tych sukcesach w 2012 r. jakie ma Pani plany na rozpoczynający się właśnie 2013 r.? Czym NID zaskoczy jeszcze miłośników zabytków?

Oczywiście będziemy stopniowo uzupełniać treść dostępną na portalu e-Zabytek i w aplikacji mobilnej dodając informacje o kolejnych zabytkach. Mamy nadzieję, że dzięki temu coraz więcej osób nie tylko będzie korzystać z naszej aplikacji ale także odwiedzając zabytki zachwyci się niezaprzeczalnym pięknem wielu z nich.

Poza tym, jak co roku, realizować będziemy wiele innych projektów i zadań. Staramy się, dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Dlatego też, poza podstawą działalnością stricte konserwatorską, szykujemy wystawy posterowe o historii i zabytkach, kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, które w 2013 odbędą się pod hasłem „Nie od razy Polskę zbudowano”, uruchamiamy program ochrony dziedzictwa niematerialnego w Polsce oraz wiele innych przedsięwzięć. Zapraszamy na nasz profil na FB, na którym na bieżąco informujemy o naszych inicjatywach i zachęcamy do aktywnego poznawania bogatego dziedzictwa naszego kraju.

Dziękuję bardzo.

Za: www.ngopole.pl