Skansen – Muzeum Wsi Opolskiej

Opolski skansen to jedno z najliczniej odwiedzanych miejsc Opola. Spełnia ważną rolę w upowszechnianiu wiedzy na temat kultury ludowej Śląska Opolskiego. Położony z dala od zgiełku miejskiego jest doskonałym miejscem na rodzinne spacery, podczas których można zaczerpnąć świeżego powietrza i zwiedzić zabytki architektury drewnianej charakterystyczne dla regionu opolskiego.

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – Bierkowicach (ul. Wrocławska 174), zostało utworzone w 1961 r. na terenach dawnego poligonu we wsi Bierkowice koło Opola (dziś dawna wieś znajduje się w granicach administracyjnych miasta Opole). W 1965 r. rozpoczęto prace związane z budową ekspozycji stałej, a w 23 września 1970 r. podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Muzeów i Parków Etnograficznych skansen udostępniono zwiedzającym.

Na liczącym 10 ha terenie obsadzonym drzewami i bujną zielenią zgromadzono 24 obiekty pogrupowane w dziewięciu zagrodach z regionu opolskiego i oleskiego. Wśród nich znajduje się wiele unikatowych zabytków, które wraz z otaczającą je przyrodą tworzą przyjazną dla zwiedzających przestrzeń. Zasadniczą część ekspozycji stanowią przeniesione i odbudowane obiekty architektury wiejskiej ilustrujące warunki życia ludności wiejskiej w okresie od XVIII do początków XX w. budynki mieszkalne, stodoły, spichlerze, a także młyny i wiatraki, kuźnia, kościół, karczma i szkoła. Stworzona została również kolekcja prawie 7000 muzealiów z zakresu kultury materialnej obejmująca zabytkowe przedmioty z dziedziny gospodarki rolniczej, hodowlanej, rzemiosła i życia codziennego mieszkańców wsi opolskiej. W trosce o autentyzm ekspozycji w poszczególnych zagrodach urządzono ogródki kwiatowe i warzywne, a na polach uprawia się len, proso i grykę.

Spośród licznych zbiorów muzeum warto zwrócić uwagę na: kościół z Gręboszowa z 1613 r., młyn wodny ze Starych Siołkowic, drewnianą kuźnię z Ziemiełowic, chałupę ze Sternalic (jej wnętrze zostało zaaranżowane na wiejską klasę oraz mieszkanie nauczyciela) oraz wiatraki. Warto dodać, że Muzeum zaaranżowało również ekspozycję chałupy kresowej zamieszkałej przez przesiedleńców ze wschodu, którzy po II wojnie światowej przybyli na Ziemie Odzyskane i osiedlili się w opuszczonych śląskich domostwach.

Placówka nieustannie rozwija się i rozbudowuje. Ostatnim jej przedsięwzięciem była budowa nowoczesnego budynku administracyjnego, nawiązującego formą do budownictwa tradycyjnego. Budowla ta została nominowana do prestiżowej nagrody im. Miesa van der Rohe. Muzeum otrzymało również inne nagrody, między innymi Nagrodę Honorową im. Oskara Kolberga w uznaniu zasług dla kultury ludowej, pięć nagród w konkursach muzealnych „Sybilla” oraz medal „ Za Zasługi dla Miasta Opola”. Organizowane przez placówkę cyklicznie imprezy plenerowe takie jak m.in. jarmarki, Europejskie Dni Dziedzictwa i targi sztuki ludowej oraz rękodzieła przyciągają rekordowe liczby zwiedzających.

Polecamy:Muzeum Wsi Opolskiej