Kościół w Biskupicach – fundacja Zygmunta von Heydebrandta i Jerzego von Prittwitz

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Biskupicach (gmina Byczyna) usytuowany jest w zachodnim końcu wsi, po północnej stronie drogi. Według inskrypcji znajdującej się na belce tęczowej, obecna świątynia została wzniesiona przez cieślę H. Hase jako ewangelicka w 1626 r. z fundacji Zygmunta von Heydebrandta i Jerzego von Prittwitz. W posiadaniu ewangelików kościół pozostał do 1945 r. Obecnie jest własnością parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela w Biskupicach (dekanat Wołczyn w diecezji kaliskiej).

Kościół zbudowano na planie prostokąta w konstrukcji zrębowej w miejscu pierwotnego kościoła zniszczonego w 1588 r. W 1777 r. najprawdopodobniej dostawiono kwadratową, trzykondygnacyjną wieżę o konstrukcji słupowej, przykrytą dachem namiotowym. Nie wiadomo kiedy zbudowano kruchtę o konstrukcji sumikowo-łątkowej. W 1784 r. wykonano chór muzyczny i emporę nad kruchtą. Kościół jest orientowany, jednonawowy o ścianach zewnętrznych szalowanych deskami i zamknięty dachem krytym gontem.

Kościół odnawiany był w latach 30. XX w., kiedy to odrestaurowano nawę i prezbiterium oraz wzmocniono stropy, ściany oraz więźbę. Kolejny większy remont przeprowadzono w 1985 r. W jego wyniku wnętrze straciło pierwotny charakter: ściany pokryto boazerią, zasłaniając lico drewnianych belek i pozostałości po polichromii oraz usunięto z prezbiterium kamienną płytę nagrobną. Do dziś nie zachowała się większość cennego, zabytkowego wyposażenia kościoła.

W Biskupicach warto zobaczyć również otoczony parkiem krajobrazowym pałac wzniesiony w 1800 r. z inicjatywy Jerzego von Paczensky. Obiekt odnowiono w 1958 r., a obecnie mieści się w nim hotel i restauracja. Wart też wybrać się do oddalonego ok. 1 km Polsko-Czeskiego Centrum Szkolenia Rycerstwa, którego siedzibą jest obiekt stylizowany na średniowieczny gród.