Kościół w Rożnowie – fundacja zaprzyjaźnionych rodów

Kościół filialny pw. Świętej Trójcy w Rożnowie w gminie Wołczyn jest cennym zabytkiem na szlaku drewnianych kościółków woj. opolskiego. Wzniesiono go w 1788 r. na miejscu kościoła wzmiankowanego w źródłach w 1376 r., a przejętego w 1 połowie XVI w. przez ewangelików. Kościół o konstrukcji zrębowej na ceglanej podmurówce jest deskowany. Składa się z zamkniętego trójbocznie prezbiterium, wyższej, prostokątnej nawy oraz wieży w konstrukcji słupowej. Wnętrze nakryte jest stropem płaskim z fasetami.

Świątynia jest fundacją Gottlieba Friedricha von Eben, właściciela Górnego Rożnowa i Gustawa Augusta Ernsta von Seydlitz z Dolnego Rożnowa, którzy w 1782 r. dogadali się i postanowili wyłożyć pieniądze na budowę kościoła. Do finalizacji umowy między hrabiowskimi rodzinami doszło na przełomie 1787/1788. Budowa ewangelickiej świątyni kosztowała ok. 1300 talarów. Głównym wykonawcą był cieśla Thomas Krol, który otrzymał za swoją pracę 1099 talarów. Ze starego kościoła przeniesiono ambonę, ołtarz główny, chrzcielnicę i dzwony. W 1912 r., w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia kościół częściowo spłonął (prawdopodobnie od świec choinkowych). Świątynię odnowiono w 1930 r. Po zakończeniu II wojny światowej przejęli ją katolicy. Obiekt był wielokrotnie remontowany: w 1957 r. m.in. zmieniono pokrycie dachowe, a w 1987 r. m.in. wymiana konstrukcji więźby dachowej. Obecnie zabytkowy kościół dostał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 100 tys. na remont obiektu, którego całkowity koszt wyniesie 132 tys. zł.

Obok kościoła w Rożnowie zachował się murowany z cegły nagrobek w wyjątkowym kształcie piramidy. Jest on rodzinnym grobowcem wystawionym w 1780 r. przez generała Karola Adolfa Augusta von Eben u. Brunnen. Grobowiec zaprojektował Karol Gotthard Langhans (1732-1808), autor projektu Bramy Brandenburskiej.