Pico de Areeiro – zapierające dech w piersiach widoki Madery

Szczyty gór oblane słońcem, białe kłęby puchatych chmur z gracją wędrujące po szczytach, skały o fantazyjnych kształtach, feeria barw, soczysta zieleń traw, czerwone pola lawowe, piasek, żużel, delikatne żółcie i ciemne fiolety żmijowca wspaniałego. Wszystko to ze sobą jednocześnie i kontrastuje i współgra tworząc niepowtarzalne piękno. Madera zachwyca.

Widok ze szczytu Pico de Areeiro (błędnie nazywane Arieiro), zapiera dech w piersiach. Przed oczami ukazuje się nieziemska panorama wyspy. Na zachodzie widać Dolinę Zakonnic słynącą z wyrobów z kasztanowca. W kierunku północnym widać pocięte szczelinami szczyty Pico das Torres (1851 m n.p.m.) i Pico Ruivo (1861 m n.p.m.), połączone ze sobą malowniczym, spektakularnym, widokowym aczkolwiek wymagającym szlakiem pieszym zwanym na potrzeby turystyki „spacerem po dachu Madery”.

Pico de Areeiro wznosi się na 1818 m n.p.m. To trzeci co do wielkości szczyt Madery, z którego przy dobrych warunkach pogodowych można dostrzec koronę wyspy i spektakularne pejzaże górskie. I nie trzeba się wspinać – niemal na sam szczyt można dojechać drogą asfaltową wybudowaną na potrzeby wojska (znajduje się tu radar portugalskiej armii). Na szczycie zbudowano też kawiarnię i sklep z pamiątkami.

Literatura:

Madera. Przewodnik light, oprac. P. Jabłoński, Warszawa 2022.

Rutkowski K., Inspirator podróżniczy. Madera i Porto Santo, Pascal, Bielsko-Biała 2022.

Madera. Perfekcyjne dni. Podróż z … poradami ekspertów, red. oprac polskiego J. Sieradzka-Kasprzak, Marco Polo, Warszawa 2015.

https://visitmadeira.com/en/where-to-go/madeira/madeira-peaks/pico-do-areeiro/