Premiera filmu Sławomira Mielnika Mistrz Tradycji na antenie Radia Opole

Miło nam poinformować, że publiczna premiera filmu w realizacji Sławomira Mielnika odbędzie się 5 kwietnia na antenie Radia Opole, które było patronem medialnym naszego projektu realizowanego w 2022 r. pt. „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Teresa Sobota z Olszowej”. O szczegółach będziemy informować w mediach społecznościowych.

Film Sławomira Mielnika dokumentuje transmisję międzypokoleniową tradycji kroszonkarstwa opolskiego przez twórczynię ludową Teresę Sobotę z Olszowej dla siedmiorga jej uczniów w różnym wieku. Przekaz międzypokoleniowy odbywał się przez siedem miesięcy 2022 r. w domu kroszonkarki, w jej prywatnej izbie tradycji, którą twórczyni przez lata wyposażała. Film osoby bezpośrednio zainteresowane miały okazję zobaczyć 15 grudnia 2022 r. podczas uroczystego finału projektu, o czym pisaliśmy.

Tymczasem prezentujemy trailer filmu, również w wersji z audiodeskrypcją, tj. werbalnym opisem treści wizualnych dla osób niewidomych i słabowidzących.

Trailer z audiodeskrypcją:

Fundacja „Dla Dziedzictwa” zgłosiła panią Teresę Sobotę w konkursie o nagrodę „Jawor Kultury”. Nagroda „Jawor – u źródeł kultury” została ustanowiona w celu uhonorowania osiągnięć artystów i animatorów kultury działających we wszystkich obszarach związanych z kulturą ludową: literatura, muzyka, taniec, rzeźba, malarstwo, rzemiosło. Organizatorem konkursu w województwie opolskim jest rozgłośnia Radio Opole S.A.