Elżbieta Łokietkówna (1305-1380). Najbardziej wpływowa kobieta w dziejach Węgier

Była córką króla Polski Władysława Łokietka i siostrą króla Kazimierza Wielkiego. Gdy miała 15 lat, 6 lipca 1320 r., została królową Węgier, a wkrótce matką następcy tronu – Ludwika Węgierskiego. Na początku rządów była świadkiem zamachu na życie męża. Rozwścieczony możnowładca Felicjan Zach wpadł do królewskiej jadalni i zaatakował mieczem jedzącą obiad rodzinę królewską.

Elżbieta straciła cztery palce u prawej dłoni. Zemsta królowej była okrutna. Zwłoki napastnika zostały poćwiartowane i rozesłane do miast węgierskich, a głowa zawisła na bramie wjazdowej królewskiego zamku. Zabito lub okaleczono wszystkich potomków Zycha do trzeciego pokolenia. A wszystko to przez romans króla polskiego Kazimierza z córką Zycha – przepiękna Klarą…

Elżbieta Łokietkówna szybko przejęła ster władzy stając się wpływową władczynią, którą o wstawiennictwo i rady prosili najpotężniejsi królowie ówczesnego świata. Łokietkówna była przy tym niezwykle bogata. Zmieniła orientację polityczną Andegawenów i skupiła się sukcesji węgierskiej dynastii w Polsce, w czym pomógł jej książę śląski Władysław Opolczyk. Elżbieta pomogła swemu bratu Kazimierzowi uczynić z Polski mocarstwo i zasłużyć na przydomek „Wielki”. Potem na tronie polskim osadziła swojego syna, a sama została mianowana regentką i używała tytułu królowej Polski z przydomkiem „starsza”. Zmarła w Budzie, 29 grudnia 1380 r. w wieku 75 lat, co tłumaczono używaniem przez królową odmładzających eliksirów. Domniemane przedstawienie wizerunku Elżbiety Łokietkówny znajduje się na zworniku sali gotyckiej Kamienicy Hetmańskiej w Krakowie.

Polecamy:

https://pl.wikipedia.org/wiki/El%C5%BCbieta_%C5%81okietk%C3%B3wna

https://ciekawostkihistoryczne.pl/leksykon/elzbieta-lokietkowna-1305-1380/

https://www.focus.pl/artykul/elzbieta-lokietkowna-1305-1380-krolowa-wegier-i-regentka-w-polsce