Teresa Sobota z Olszowej – 40 lat twórczości ludowej

W tym roku świętowała 40-lecie udokumentowanej twórczości ludowej. Jest znaną opolską kroszonkarką a swoje dzieła tworzy głównie techniką rytowniczą, choć jej specjalnością jest również trawienie kwasem. Kroszonki tworzy przez cały rok.  W swoim domu stworzyła izbę regionalną, w której większość zgromadzonych w niej rzeczy to pamiątki rodzinne. Teresa Sobota z Olszowej jest niezwykłą osobą, pełną energii i z ogromnym bagażem cierpliwości oraz życzliwości, który w tej pasji jest mocnym fundamentem.

Teresa Sobota od 25 lat (1996 r.) należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Mieszka w Olszowej (Gmina Ujazd, powiat strzelecki). Jest jedyną twórczynią ludową z legitymacją STL-u z gminy Ujazd. Od najmłodszych lat zdobi jajka techniką rytowniczą oraz wytrawia kwasem. Techniki i wzornictwa nauczyła się od swojej matki, a ta – od babki. Twórczyni potrafi naliczyć tak sześć pokoleń wstecz…Jaja zdobi od czasów szkoły podstawowej. Swoją pasję przekazała dzieciom, które także odnoszą sukcesy podczas zawodów kroszonkarskich. Od 1980 r. bierze udział w konkursach kroszonkarskich, uzyskując nagrody: III miejsce (1992) i wyróżnienia (1993, 1995, 1996, 1997, 2001, 2003, 2015). Jej prace znajdują się w niektórych muzeach w kraju i w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Pani Teresa Sobota chętnie dzieli się wiedzą i umiejętnościami – bierze udział w wystawach, warsztatach, targach i jarmarkach. Ma talent, charyzmę i altruizm. Jest wulkanem energii. Wraz z najbliższą rodziną kultywuje wiele innych miejscowych tradycji takich jak: kroszonkarstwo opolskie (wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2019 r. – była sygnatariuszem wniosku), układanie dywanów kwietnych (wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2020 r. – była koordynatorem i sygnatariuszem wniosku), Wysiewanie serc i krzyży na polach (wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2020 r. – jest depozytariuszem zwyczaju), robienie krzyżyków z palmy wielkanocnej, wyplataniem wieńców dożynkowych i bukietów w święto Matki Bożej Zielnej. Dzięki jej aktywności wiele z tych lokalnych tradycji zostało docenionych na arenie krajowej (dzięki wpisowi na listę NDK), a tradycja układania dywanów kwietnych ma szansę na wpis na Listę reprezentatywną światowego dziedzictwa UNESCO).

Jako twórczyni – jest otwarta na coraz to nowe środki wyrazu. Eksperymentuje z sukcesem z fotografią oraz nowymi metodami zdobienia porcelany i malowaniu wzoru z kroszonek na płótnie i drewnie. W wolnych chwilach również maluje.

Za swoją działalność i osiągnięcia na polu kultury otrzymała wiele nagród, w tym m.in. Laur Ziemi Strzeleckiej (2002), nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego dla animatorów kultury (2019). Udziela się też społecznie i samorządowo. Wiele czasu poświęca na zagospodarowanie własnej posesji, za co m.in. otrzymała w 2012 r. wyróżnienie w konkursie „Opolskie Kwitnące” i rok później III miejsce w konkursie Piękna Wieś Opolska” w kategorii „Najpiękniejsza zagroda wiejska”. Obecnie walczy o utworzenie Izby Tradycji w Olszowej, która z czasem stanie się centrum lokalnego dziedzictwa niematerialnego Ziemi Strzeleckiej.

Fotografie Błażej Duk i archiwum prywatne twórczyni

https://nto.pl/w-tym-opolskim-domu-w-olszowej-mieszkaja-cztery-pokolenia/ar/4156307