Glina – naczynia – narodziny smaków

W piątek, 17 września br. o godz. 10.00  zapraszamy na archeologiczne zajęcia edukacyjne dla młodzieży w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Cerekwi (gmina Kietrz). Tego samego dnia od godziny 16.00 zapraszamy również rodziców i mieszkańców Nowej Cerekwi na warsztaty archeologiczne, które poprowadzi archeolog dr Marek Bednarek.

Umiejętność lepienia naczyń glinianych była przełomowym wydarzeniem w dziejach ludzkości! Zmienił się asortyment i jakość spożywanych potraw. Pojawiła się potrzeba nadania im odpowiedniego smaku. O tym wszystkim będzie opowiadał dr Marek Bednarek, znany archeolog, badacz wielu stanowisk archeologicznych na Śląsku, współpracujący m.in. z Fundacją „Dla Dziedzictwa”.

Zajęcia archeologiczne mają na celu zapoznanie dzieci i młodzieży ze sposobem wyrobu naczyń glinianych w pradziejach. Uczestnicy będą mieli kontakt z ceramiką naczyniową pozyskaną z badań wykopaliskowych aktualnie prowadzonych w Nowej Cerekwi. Podjęte będą również próby rekonstrukcji wyglądu naczyń i określenie ich przeznaczenia.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Europejskie Dni Dziedzictwa to idea mająca na celu upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego. To idea łącząca różnych organizatorów pod jednym szyldem. To również okazja do manifestacji dumy narodowej i deklaracji miłości do ojczyzny. EDD to święto zabytków, czas odrywania historii, wielkich momentów w dziejach, poznawania wybitnych postaci, które przez wieki wpływały na historię kraju, regionu, czy miejscowości. EDD, to również wielka przygoda poznania i przyjemność spędzania czasu wolnego w niezwykły sposób. To także wyśmienita okazja do edukacji młodszych generacji – zaszczepienia w nich ducha patriotyzmu, radości z poznania i uczestniczenia w kulturze. To wreszcie niepowtarzalna okazja do nauczenia młodszych pokoleń miłości do ojczyzny i dumy z jej osiągnięć, dokonań i dzieł.

Ta idea narodziła się we Francji, ale bardzo szybko rozpowszechniła się i połączyła wszystkie kraje kontynentu europejskiego. Stała się przy tym ewenementem kulturowym w Europie, swoistym manifestem pokazującym szerokiemu audytorium bogactwo, różnorodność i wspólne korzenie dziedzictwa Europy. EDD są narzędziem służącym do upowszechniania historii i dziedzictwa kulturowego Europy. Ich rozwój ma wpływ na budowanie poczucia tożsamości i więzi kulturowych. Dni Dziedzictwa sprzyjają także specyficznej mobilizacji ludzi młodych, którzy – jak się okazuje – są ciekawi poznania własnej historii. Europejskie Dni Dziedzictwa są również fundamentem dialogu międzykulturowego. Budują poczucie odpowiedzialności za dziedzictwo i angażują społeczności w jego poznanie, ochronę i zachowanie.

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego

Fundacja „Dla Dziedzictwa”