Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich

Jest najstarszym skansenem w Polsce. To muzeum na wolnym powietrzu powstało w 1906 r. dzięki Teodorze (1860-1951) i Izydorowi (1874-1925) Gulgowskim i od razu stał się nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale i centrum odradzającej się kaszubszczyzny. Małżonkowie zajmowali się ożywieniem lokalnego rzemiosła: plecionkarstwa, garncarstwa, tkactwa, a przede wszystkim odtworzyli i upowszechnili przepiękny haft kaszubski. Mimo pożogi wojennej dziedzictwo Gulgowskich przetrwało. Dzięki grupie pasjonatów skansen powiększono, a w 1970 r. powołano do życia Kaszubski Park Etnograficzny, który obecnie zliczany jest do najpiękniejszych i najciekawszych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce.

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich zajmuje obszar 22 ha i jest podzielony na 6 sektorów odpowiadających 5 obszarom Kaszub oraz sektor zawierający obiekty użyteczności społecznej: kościół z pocz. XVIII w. ze Swornegaci, szkołę ze wsi Więckowy, tartak ze Staniszewa, kuźnię z Lini, czy karczmę z Rumi, która pełni funkcję sektora wejściowego – znajduje się w niej m.in. kasa biletowa i restauracja z zapleczem sanitarnym.

Spacerując po rozległym terenie skansenu można obejrzeć 51 obiektów – przykładów architektury z Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. Wielką popularnością wśród młodego pokolenia turystów cieszą się warsztaty malowania na szkle i warsztaty robienia kwiatów z krepiny. Na koniec zwiedzania oczywiście trzeba posmakować tradycyjnych ruchanek, które wpisane są na Listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego.

Równie atrakcyjna jak skansen jest miejscowość Wdzydze Kiszewskie położona malowniczo na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, nad Jeziorem Gołuń, połączonym z Jeziorem Wdzyckim nazywanym przez miejscowych „morzem” kaszubskim.

 

Polecamy:

http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/