Restauracja mauzoleum Schaffgotschów coraz bliżej…

Ostatni dzień września 2017 zapisze się szczególnie w historii Kopic. Intencja: 195-lecie konsekracji kościoła oraz inicjatywa „Ratujemy Mauzoleum Schaffgotschów” przywiodła tu w sobotnie popołudnie ludzi, którzy czują podobnie: Bez godnego pochówku Joanny i Hansa Ulricha nie można oczekiwać dobrej przyszłości dla tego miejsca. Może brzmi to zbyt metafizycznie, może brzmi to nawet nieco „śmiesznie” i przesadnie dla ludzi niewierzących czy sceptycznych. Ale dla ludzi wiary ten akt ma znaczenie fundamentalne. I nieważne, czy ten „wyczyn” finansowy wyniesie 300 tys. zł, jak ocenili eksperci budowlani, czy mniej albo więcej…
Przypomnijmy: Joanna zmarła 21 czerwca 1910, Hans Ulrich 16 lutego 1915. Oboje spoczęli w klasycystycznym mauzoleum, wzniesionym przy parafialnym kościele. Dziś to miejsce porasta trawa, a zniszczony dach mauzoleum powoduje postępującą degradację zabytku.

W sobotnie popołudnie wydarzyło się coś bardzo ważnego. Po raz pierwszy, po kilkudziesięciu latach od powojennej tragedii, mieszkańcy Kopic podjęli się wspólnie z proboszczem Jarosławem Szelągiem wsparcia akcji zainicjowanej w kwietniu 2017 przez kilkuosobowe grono regionalnych historyków, twórców, przedsiębiorców. Celem naszych działań jest doprowadzenie do ekshumacji, godnego pochówku, restauracji mauzoleum, które udało nam się niedawno wpisać do rejestru zabytków. Uroczystość rozpoczęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 z Rudy Śląskiej im. Joanny Gryzik von Schaffgotsch odśpiewaniem hymnu szkolnego. Sztandar wniesiony do świątyni przez młodych ludzi był jakże ważnym symbolem, że pamięć „śląskiego Kopciuszka” jest kontynuowana przez dyrekcję i grono pedagogiczne – nauczycieli, którzy nie tylko realizują sztywny program lekcyjny, ale czują konieczność edukowania najmłodszego pokolenia w duchu poszanowania tradycji regionalnej. Johanna Gryczik von Schomberg-Godulla i jej małżonek Hans Ulrich Schaffgotsch – jeden z najmożniejszych szlacheckich rodów Europy w XIX wieku, a jednocześnie hojni i dobrego serca dla mieszkańców Górnego Śląska, właściciele Kopic, zasłużeni dla ziemi grodkowskiej, pozostają nadal w regionie traktowani bez należnego honoru.

W programie spotkania oprócz mszy świętej był koncert, pokaz filmu „Schaffgotsch. Saga zapomnianego rodu” w reż Andrzeja Klamta, charytatywna aukcja i piknik pod plebanią.
Aukcja, którą przeprowadziliśmy w sobotę, pozwoliła nam zebrać kwotę ponad 5 tys. zł, kolejne 2 tys. przekazał proboszcz z Szombierek w darze od parafian. Najwyżej zlicytowanym przedmiotem podczas aukcji okazała się butelka najlepszego białego wina wytrawnego w Polsce, rocznik 2016 z rodzinnej winiarni Ćwielong-Olszewski. Certyfikowany egzemplarz z numerem 1 został zakupiony za 1100 zł przez osobę reprezentującą właściciela spółki Pałac Kopice. Ten gest uczestniczenia przedstawiciela spółki w naszym wydarzeniu przyjęliśmy z ogromną satysfakcją, gdyż dalsze losy pałacowych ruin nie są nam obojętne równie jak losy szczątków przedwojennych właścicieli Kopic, familii Schaffgotsch. Ponad godzinę trwała licytacja: książek, pocztówek, monet, przedmiotów, obrazów, fotografii.

30 września przyłączyli się do naszej akcji znakomici goście, darczyńcy, patronaci:
dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, autor książki „Schaffgotschowie. Zmienne losy śląskiej arystokracji”
dr Henryk Niestroj, zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych
Przemysław Smyczek, dyrektor Wydziału Kultury Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego
Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa oraz wiceburmistrz Waldemar Wójcicki
Jerzy Bar wraz z małżonką – właściciel pałacu w Sulisławiu
dr Joanna Banik, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Oddział w Opolu
Marcin i Jolanta Ćwielong, właściciele Winnicy Rodzinnej w Balcarzowicach
Janusz Rzepkowski, dyrektor szkoły podstawowej w Kopicach
Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Kulturalno-Oświatowych
Krzysztof Wysdak w imieniu zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim
ks. proboszcz Antoni Kopiec wraz z grupą parafian z kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szombierkach
Grzegorz Płonka wraz z Kołem Miłośników Śląskiej Pieśni
Maria Nieć z „Małymi Ligocianami”
Janina Dygacz – żona zm. prof. Adolfa Dygacza
historycy: Przemysław Nadolski z Bytomia, Dariusz Zięba ze Skorogoszczy
dyr. Barbara Szklarska oraz nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Rudzie Śląskiej
sołtys Kopic Danuta Mrowiec wraz grupą mieszkańców, która zorganizowała piknik przy plebanii
14 Drużyna Harcerska „Zadyma” z Grodkowa.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w upowszechnienie naszej akcji dziennikarzom mediów z woj. opolskiego i woj. śląskiego.
O kolejnych naszych działaniach będziemy informowali na stronie: mauzoleumkopice.pl oraz parafiakopice.pl

Organizatarzy:
Maciej Mischok, Teresa Kudyba, Jan Naściuk, Alicja Biesaga, ks. Jarosław Szeląg
współpraca: Irena Twardoch, Wanda Cebulka, Barbara Gołąb

Więcej na:

http://mauzoleumkopice.pl/