#sportdladziedzictwa. Europejskie Dni dziedzictwa na pływalni „Akwarium” w Opolu

Blisko 50 osób wzięło udział w zawodach pływackich zorganizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa przez Szkołę Pływania „Barabasz” w Opolu. Były medale (wszystkie złote) i pamiątkowe dyplomy z wpisanym czasem pokonania dystansu 25 metrów stylem dowolnym. Ważnym elementem wydarzenia była wyświetlana na ścianie pływalni prezentacja nt. tradycji pływackich w Polsce, którą przygotował dr Marcin Wieloch.

Zawody przeprowadzono w niedzielę, 17 września br. o godz. 9.00 na pływalni miejskiej „Akwarium” w ramach 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. O to co skłoniło szkołę pływania do włączenia się w ideę EDD zapytaliśmy właściciela i trenera pływania pana Artura Pokornego:

„W środowisku sportowym szerokim echem odbił się wpis w 2019 r. alpinizmu na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Zaczęliśmy inaczej pojmować to czym jest dziedzictwo, tradycje. Pływanie też ma swoje zwyczaje, praktyki i kulturę opartą o wiedzę i umiejętności. Po za tym integruje i budując wspólnotę. To wielka wartość więc czemu nie mówić o pływaniu w kontekście tradycji?” – wyjaśnia właściciel „Barabasza”.

Pływanie ma długą tradycję. Miało swoje początki już w czasach starożytnych, ludzie z tamtego okresu bardzo często wykorzystywali swoje umiejętności pływackie o czym świadczą rysunki sprzed 4 tys. lat odnalezione przez archeologów w Libii i Egipcie. Pierwszy konkurs pływacki zorganizowano w Japonii w 1 w. p.n.e.

Pierwszy klub pływacki powstał w Szwecji w 1796 r. Sto lat później w Londynie, w 1896 r. powstało towarzystwo pływackie i rozegrano pierwsze sportowe, pływackie zawody. Dzisiaj takimi zawodami są Mistrzostwa Świata w pływaniu, Mistrzostwa Europy czy Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej. Najważniejsze jest jednak to, że pływanie stało się dyscypliną prestiżowej imprezy – Igrzysk Olimpijskich.

Pierwsze mistrzostwa Polski w pływaniu odbyły się w Warszawie w 1926 r. Sześć lat później Polacy wystartowali na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie. Do największych osiągnięć polskiego pływania zaliczano dwa rekordy świata na 100 m stylem klasycznym Marka Petrusewicza w 1953 r. i 1954 r. Potem wyrośli kolejni mistrzowie, a po Otylii Jędrzejczak pływanie stało się jeszcze bardziej popularną dyscypliną sportu.

Szkoła Pływania „Barabasz” powstała w 1994 roku. Początkowo lekcje odbywały się na basenie Szkoły Podstawowej nr 5 w Opolu. Po remoncie basenu miejskiego szkoła zagościła na stałe w pływalni „Akwarium” i PSP 5. Jesteśmy najstarszą i najbardziej doświadczoną szkołą pływania w Opolu i na Opolszczyźnie. W 2007 roku Szkoła Pływania Barabasz była organizatorem bicia rekordu w sztafecie pływackiej 500 x 25 metrów – wzięło w niej udział 500 uczestników. W podobnej sztafecie organizowanej w 2008 roku wystartowało 466 opolan. W 2009 roku odbyła się kolejna edycja sztafety, tym razem wystartowały 502 osoby.

Obchodzimy 30. lecie naszej działalności. Nauczyliśmy pływać tysiące kursantów, przygotowaliśmy do zawodów, egzaminów na studia, do wojska i policji. Byliśmy organizatorem bicia rekordu do Księgi Gunnesa z czasem 3.46.46. Od 30 lat uczymy pływać nasze opolskie społeczeństwo, najnowszymi trendami i metodami. Doskonalimy swoje umiejętności jako kadra oraz uzupełniamy sprzęt o nowinki pojawiające się na rynku. Wielokrotnie byliśmy organizatorem i współorganizatorem zawodów pływackich na terenie miasta Opola na trzech pływalniach: „Akwarium”, „Wodna Nuta” i w PSP nr 5. Organizujemy obozy, kolonie, półkolonie, wycieczki szkolne, spływy kajakowe ,wyjazdy do aquaparków, wyjazdy integracyjne. Prowadzimy dodatkowo zajęcia aqua aerobiku, aqua jogi, aqua bike, aqua bomba, urodziny na malej niecce oraz od tego roku zajęcia rehabilitacyjne pod okiem wykwalifikowanej kadry. Współpracujemy też z pracownikami naukowymi Politechniki Opolskiej, fizjoterapeutami oraz szkołami różnego szczebla w celu upowszechniania pływania i tradycji pływackich” – wylicza Artur Pokorny właściciel Szkoły Pływania „Barabasz”.

#sportdladziedzictwa

#sportforheritage

http://www.naukaplywania.opole.pl/

Alpinizm wpisany na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości