Dzielnica Opole-Śródmieście: ferie w bibliotece osiedlowej

Biblioteka osiedlowa przy ul. Rodziewiczówny 13 w Opolu – Filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu – to jedyne miejsce promocji czytelnictwa, integracji i działalności kulturalnej w opolskiej dzielnicy Śródmieście. To wciąż miejsce, które przyciąga osiedlowe dzieciaki, odciąga je od smarfonów i tabletów oraz zapewnia ciekawe warsztaty podczas ferii zimowych dla dzieci, którym przyszło spędzić czas wolny od szkoły w domach.

A jest o co walczy, gdyż badania czytelnictwa w Polsce prowadzone przez Bibliotekę Narodową (sondaż zrealizowano w listopadzie 2021 r. metodą CAPI „computer assisted personal interview” na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków w wieku co najmniej 15 lat, liczącej 1974 respondentów. Pomiar powtórzono w marcu 2022 roku na próbie 2009 osób) wykazało, że tylko 38 proc. Polaków sięgnęło po co najmniej jedną książkę w ciągu roku!

„Takie zajęcia wspierają czytelnictwo na naszym osiedlu. Przede wszystkim oswajają dzieci z biblioteką, która kojarzy im się z miłym, przyjaznym i fajnym miejscem. Przebywają w otoczeniu książek, widzą czytelników przychodzących wypożyczyć lub poczytać książki, czy gazetki. Taki obraz tego miejsca potem w nich zostaje. I te dzieci potem wracają do biblioteki, zapisują się i czytają książki” – mówi bibliotekarka Grażyna Kabarowska z filii nr 7 MBP w Opolu.

Warto dodać, że na takie zajęcia w bibliotece przychodzą dzieci ukraińskie, jest więc biblioteka miejscem integrującym, inkluzywnym i przeciwdziałającym wykluczeniu.

Informacje o feriach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu można znaleźć na witrynie internetowej placówki: https://mbp.opole.pl/wydarzenia/ferie-2023-w-mbp/

Filia nr 7 MBP w Opolu przygotowała zajęcia pod hasłem „Ferie zimowe w Dolinie Muminków”. Zajęcia odbywają się codziennie (od poniedziałku do piątku przez dwa tygodnie) w godz. od 12.00 do 14.00. Najpierw kierownik filii pani Marta Stosur czyta na głos fragment książki o przygodach Muminków.

Następnie odbywają się warsztaty z plastyki kreatywnej. W dniu 14 lutego, czyli w walentynki dzieci robiły z wyciętych serduszek biblioteczną sowę, którą nazwano „walentynkową sową”. Dzieci dowiedziały się o tradycji obchodzonej w dniu św. Walentego, o symbolice serca, a także o sowie, która jest symbol mądrości, a mądrość łączy się z czytaniem książek i biblioteką.

Po stworzeniu walentynkowych sówek dzieci mogły zrobić – przy pomocy bibliotekarek – bransoletki i pierścionki, gdyż jak zauważył jeden z uczestników warsztatów „walentynki wiążą się również z prezentami”.