172. rocznica urodzin Aleksandra Gierymskiego (1850-1901)

Był młodszym bratem Maksymiliana Gierymskiego i równie wybitnym polskim malarzem, przedstawicielem realizmu, prekursorem polskiego impresjonizmu. Był też jednym z najznakomitszych polskich pejzażystów, a także uznanym ilustratorem popularnych warszawskich czasopism.

Ignacy Aleksander Gierymski urodził się 30 stycznia 1850 r. w Warszawie. Aleksander Gierymski ukończył III Gimnazjum Rządowe w Warszawie w 1867 r. i w tym samym roku rozpoczął studia w Klasie Rysunkowej w Warszawie. Dorabiał jako ilustrator z czasopismami warszawskimi m.in. z „Kłosami”, „Tygodnikiem Ilustrowanym”. W latach 1868–1872 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, którą ukończył ze złotym medalem. Wyróżnienie otrzymał za swoją pracę dyplomową Kupiec wenecki. W latach 1873-1874 przebywał we Włoszech, głównie w Rzymie. Tam powstały dwa jego pierwsze znane obrazy: Austeria rzymska i Gra w mora, które Gierymski przywiózł na początku 1875 r. do Warszawy i wystawił w Zachęcie. Oba obrazy wzbudziły zainteresowanie publiczności i krytyki.

Od końca 1875 r. do 1879 r. artysta ponownie przebywał w Rzymie. Podstawowym jego dziełem okresu rzymskiego był obraz W altanie zapowiadający impresjonizm, którego ostateczną realizację poprzedził długi szereg studiów przygotowawczych (np. Cylinder na stole, Pan w czerwonym fraku i inne). Temat obrazu – zebranie towarzyskie w kostiumach z XVIII w., odbywające się w altanie prześwietlonej od tyłu słońcem – pozwolił artyście skoncentrować uwagę na zgłębieniu zagadnień związanych z wzajemnym oddziaływaniem na siebie koloru i światła. W rozwiązaniu tych zagadnień Gierymski zbliżył się do współczesnych jemu impresjonistów francuskich, których dzieł najprawdopodobniej nie znał, gdyż nie był wówczas jeszcze w Paryżu.

Najświetniejszy okres twórczości Gierymskiego przypadł na lata 1879-1888, które artysta spędził w Warszawie. W okresie tym związał się z grupą młodych literatów i malarzy spod znaku pozytywizmu, skupiających się wokół tygodnika „Wędrowiec”, gdzie Gierymski zamieszczał swoje ilustracje, którym nadawał charakter reportażu krajoznawczo-obyczajowego. Przyjacielem i rzecznikiem malarstwa Gierymskiego był Stanisław Witkiewicz, który walczył o uznanie w opinii publicznej dla sztuki Gierymskiego. Witkiewicz napisał też biografię Gierymskiego, wydaną we Lwowie w 1903 r.

Obrazy Gierymskiego tworzone w okresie warszawskim, jak Pomarańczarka, Brama na Starym Mieście, Przystań na Solcu, Trąbki, Piaskarze i inne, mają tematy zaczerpnięte z życia biedoty Powiśla i Starówki. Wielka twórczość z okresu warszawskiego nie znalazła jednak dostatecznego zrozumienia w ówczesnym społeczeństwie polskim. Artysta niezrozumiany i niedoceniony w ojczyźnie, pozbawiony środków utrzymania, opuścił w 1888 r. Warszawę i wyjechał za granicę. Od tego momentu przebywał głównie w Niemczech i Francji. Zmiana środowiska wpłynęła na zmianę charakteru jego sztuki. Oderwany od rodzinnych stron zaczął malować obrazy mniej osobiste. W centrum jego zainteresowań był pejzaż (pozostawił po sobie m.in. widoki zamku Kufstein, Fragment Rotenburga, krajobrazy nadmorskie). Wielokrotnie malował nokturny, które dawały mu możność studiowania trudnych zagadnień związanych ze sztucznym oświetleniem (nokturny monachijskie, Opera paryska w nocy, Zmierzch nad Sekwaną).

Krótkotrwały pobyt w kraju w latach 1893-1895 w związku ze staraniami o katedrę malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie spowodował u Gierymskiego nowy przypływ zainteresowań życiem człowieka. Owocem tych zainteresowań stało się dzieło Trumna chłopska – wyróżniające się siłą ekspresji i realizmem przekazu.

Ostatnie lata życia Gierymski spędził we Włoszech. Z tego okresu pochodzą takie jego dzieła, jak: Wnętrze bazyliki San Marco w Wenecji, Piazza del Popolo w Rzymie czy widoki Werony. Wyrazem gorzkich zawodów jest namalowany na rok przed śmiercią autoportret. Patrzył on na świat chłodnym okiem naturalisty, ale temperament miał bardzo burzliwy. I choć ostatnie lata swojego życia spędził w szpitalu dla umysłowo chorych, to jednak pozostawił po sobie dzieło unikalne. Jego obrazy to już realizm taki jak u Courbeta, nieunikający tematów życia, nawet tych „niskich”, o których moglibyśmy powiedzieć, że są „źle urodzone”. Artysta zmarł między 6. a 8. marca 1901 r. w Rzymie, w szpitalu psychiatrycznym przy via Lungara na Zatybrzu. Jak informuje krakowski „Czas” (nr 61 z 1901 r.), w ostatniej drodze wybitnego Polaka wzięło udział kilkanaście osób. Malarz został pochowany 10 marca 1901 r. na cmentarzu Campo Verano w Rzymie.

Polecamy:

 

 

 

 

 

 

 

 

https://culture.pl/pl/tworca/aleksander-gierymski

https://lubicki.art.pl/relizm/aleksander-gierymski-we-wloclawku/

http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Gierymski_A/Index.htm

Aleksander Gierymski. Pomarańczarka i dwa warszawskie pejzaże