Posmakuj dziedzictwa Obórek!

W niedzielę, 12 września o godz. 12.00 zapraszamy do zwiedzania zabytkowego kościoła pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Obórkach. Po świątyni oprowadzi Pan Radosław Preis, Powiatowy Konserwator Zabytków. Towarzyszyć mu będzie gość specjalny – robot humanoidalny udostępniony dzięki uprzejmości firmy Weegree z Opola.

Zapraszamy do zwiedzania kościoła pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Obórkach (gmina Olszanka w powiecie brzeskim), który jest jednym z najstarszych kościołów drewnianych w Polsce. Najstarszą częścią obiektu są ściany prezbiterium (południowa i wschodnia) wykonane z drewna jodłowego w 1447 r. Świątynia ma niesamowity klimat, cenny polichromowany strop patronowy i malowidła ścienne pod tynkiem. Ze względu na zachowane wartości, zabytek jest kandydatem do wpisu na listę Pomników Historii.

Wydarzenie zorganizowano w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Partnerami są: Starostwo Powiatowe w Brzegu, Fundacja „Dla Dziedzictwa” i Weegree Spółka z o.o. SK.

Serdecznie zapraszamy!

Europejskie Dni Dziedzictwa to idea mająca na celu upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego. To idea łącząca różnych organizatorów pod jednym szyldem. To również okazja do manifestacji dumy narodowej i deklaracji miłości do ojczyzny. EDD to święto zabytków, czas odrywania historii, wielkich momentów w dziejach, poznawania wybitnych postaci, które przez wieki wpływały na historię kraju, regionu, czy miejscowości. EDD, to również wielka przygoda poznania i przyjemność spędzania czasu wolnego w niezwykły sposób. To także wyśmienita okazja do edukacji młodszych generacji – zaszczepienia w nich ducha patriotyzmu, radości z poznania i uczestniczenia w kulturze. To wreszcie niepowtarzalna okazja do nauczenia młodszych pokoleń miłości do ojczyzny i dumy z jej osiągnięć, dokonań i dzieł.

Ta idea narodziła się we Francji, ale bardzo szybko rozpowszechniła się i połączyła wszystkie kraje kontynentu europejskiego. Stała się przy tym ewenementem kulturowym w Europie, swoistym manifestem pokazującym szerokiemu audytorium bogactwo, różnorodność i wspólne korzenie dziedzictwa Europy. EDD są narzędziem służącym do upowszechniania historii i dziedzictwa kulturowego Europy. Ich rozwój ma wpływ na budowanie poczucia tożsamości i więzi kulturowych. Dni Dziedzictwa sprzyjają także specyficznej mobilizacji ludzi młodych, którzy – jak się okazuje – są ciekawi poznania własnej historii. Europejskie Dni Dziedzictwa są również fundamentem dialogu międzykulturowego. Budują poczucie odpowiedzialności za dziedzictwo i angażują społeczności w jego poznanie, ochronę i zachowanie.