Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie. CMJW zaprasza!

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza do udziału w spotkaniu z Marią Matlachowską pt. Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie. 

Wydarzenie, organizowane w ramach cyklu Twarze Opola, odbędzie się 25 kwietnia (czwartek), o godz. 17.00 w Muzeum przy ul. Minorytów 3 w Opolu.

Spotkanie poprowadzą dr Renta Kobylarz-Buła i Joanna Matlachowska-Pala.

Maria Matlachowska (ur. 1935 r.) – opolanka od blisko 60 lat, lekarz pediatra i wieloletnia działaczka opolskiej „Rodziny Katyńskiej”. Pierwsze lata życia spędziła w Olkuszu i Krasnem – nadleśnictwie, zlokalizowanym w południowej części Puszczy Augustowskiej. To stąd jej ojciec nadleśniczy i porucznik rezerwy artylerii w końcu sierpnia 1939 r. ruszył na wojnę, z której już nie wrócił. Wzięty do niewoli, trafił do obozu specjalnego NKWD w Starobielsku, a wiosną 1940 r. został zamordowany.

W tym samym czasie jego żonę wraz z trójką dzieci deportowano do północnego Kazachstanu. Powrót rodziny do Polski sześć lat później przyniósł nowe wyzwania. Julia Libura wycieńczona zesłaniem zmarła przedwcześnie. Po wielu latach od tych wydarzeń Maria Matlachowska jest ciągle nie tylko depozytariuszką rodzinnej pamięci, ale pracuje w celu upamiętniania przeszłości. Jak radzi sobie z tym niełatwym zadaniem, opowie w rozmowie ze swoją córką Joanną Matlachowską-Palą, także lekarką, a ponadto poetką, i dr Renatą Kobylarz-Bułą, zastępcą dyrektor Muzeum. Wydarzenie wzbogaci zwiedzanie najnowszej wystawy CMJW „Kocham, do zobaczenia…”, na której prezentowane są losy rodziców Marii Matlachowskiej: Józefa i Julii Liburów.