Poświęcony dziś czas, kiedyś przyniesie owoce

Dziewczynki Ola i Milli są prawie w tym samym wieku. Mają talent plastyczny. Rysowanie kwiatków i wzorów na porcelanowych talerzykach wciągnęło je na tyle, że zapomniały o telefonie komórkowym, tik-toku, Instagramie i dziecięcych zabawach. Jedna spogląda na drugą i odwrotnie. Są skupione, zainteresowane, słuchają…, zadają pytania.

Alexandra na zajęcia do pani Małgorzaty Matei przychodzi razem ze swoją mamą – Martą. Mieszkają niedaleko, w tej samej gminie. Milli jest wnuczką Mistrzyni Tradycji, ale na zajęcia przychodzi z własnej woli. Alexandra podpatruje co robi jej mama, spogląda na kwiatki Milli. Pochłania ją praca nad własnym talerzykiem, który dostała do ozdobienia od sławnej twórczyni ludowej, którą wszyscy w okolicy znają. Kwiatki stalówką na talerzyku rysuje sprawnie, tworzy kompozycje – takie jak na jajku, bo tego uczyła się już w domu, od mamy i babci.

Mistrzyni Tradycji pani Małgorzata patrzy na uczennice z radością. Daje porady, uwagi, wyraża opinie, stara się być miła, ale zdecydowana. Dziewczynki wciągnięte w wir pracy twórczej tracą zupełnie poczucie czasu. Za wszelką cenę chcą dokończyć swój talerzyk. Pani Małgorzata nie patrzy na zegarek, poświęca uczennicom tyle czasu, ile potrzebują. I dziwi się tylko w duchu. Spogląda przez okno na pustą huśtawkę w jej ogrodzie i na ślęczące nad talerzykiem małe dziewczynki…Nic jednak nie mówi – „niech tworzą, uczą się póki są zainteresowane” – myśli w duchu.

Podobne podejście pani Małgorzata Mateja ma do swoich starszych uczennic. Każdej poświęca czas zarówno na grupowych zajęciach jak i na indywidualnych – w ramach potrzeby. Cel jest prosty – przekazanie swoich wieloletnich doświadczeń i umiejętności młodemu pokoleniu opolskich twórców ludowych. Czas, który dziś mistrzyni poświęci swoim uczennicom jest najlepszym darem, który może im dać. -„Mam nadzieję, że potem One przekażą te umiejętności dalej dla swoich uczennic” – wzdycha mistrzyni.

Polecamy:

https://radio.opole.pl/101,704481,ucza-sie-opolskiego-wzoru-najpierw-na-porcelanie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Partnerzy: