Po raz pierwszy pobiegli Tropem Wilczym w Dobrzeniu Małym

Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim po raz pierwszy włączył się w tę formę upamiętnienia bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1944-1963.

Patronem tegorocznej edycji był sierż. Józef Frączak „Lalek” – żołnierz niezłomny, który najdłużej, bo do 1963 roku stawiał opór z bronią w ręku wobec komunistycznych władz. Odwołując się do tej daty, trasa biegu miała dystans 1963 m.

Start biegu poprzedziła prelekcja dla społeczności szkolnej wygłoszona przez nauczycielkę historii Agnieszkę Misiurską, która przybliżyła historię i znaczenie żołnierzy wyklętych, bohatera tegorocznego biegu i starania na rzecz przywrócenia pamięci o nich.

Tegoroczny kontekst upamiętnienia niezłomnych żołnierzy sprzed kilkudziesięciu lat był szczególny, gdyż same nasuwały się analogie do toczącej się aktualnie za wschodnią granicą Polski wojny, w której niezłomność broniących wolności żołnierzy i ludności cywilnej jest bardzo docenianą przez świat cechą.

W dobrzeńskim biegu na starcie stanęło 115 uczniów oraz dwóch nauczycieli. Trasa zaczynała się na wałach nad Odrą, a kończyła na boisku sportowym w Dobrzeniu Mały– Jestem bardzo miło zaskoczona postawą uczniów. Nie spodziewałam się, że tak dużo osób wystartuje w biegu. Nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w takim wydarzeniu i na pewno zobaczymy się za rok – mówi Anna Świtoń, koordynator biegu.

Niepokonani okazali się uczniowie z technikum. Zwycięzcą biegu został Szymon Polok uczeń klasy III, kształcący się w zawodzie technik informatyk.

Szymon jest miłośnikiem piłki nożnej i na co dzień trenuje w klubie piłkarskim LZS Viktoria Chróścice.

Na drugim miejscu podium stanął Miłosz Lasek, natomiast trzecie wywalczył Maciej Rudyk. Na zwycięzców czekały nagrody, a pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Koordynatorem wydarzenia była Anna Świtoń, nauczyciel wychowania fizycznego, której zależy na tym, by propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski, a także właściwych postaw społecznych i obywatelskich łączyć z promowaniem aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia.

Idea biegu spotkała się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem wśród uczniów, toteż z pewnością Dobrzeński Zespół Szkół przyłączy się w przyszłości do kolejnych edycji.

– Myślałam, że będzie gorzej. Wszystko było pozytywnie, wszystko się udało i wszyscy byli później zadowoleni. Bardzo fajna akcja, w której można pokazać, że jednak historia jest czymś bardzo ważnym – mówi Dominika Krauze, uczennica klasy I Publicznego Technikum.

– Uważam, że jest to fajny sposób na spędzanie czasu i bardzo produktywny, no i można się przy tym bardzo wykazać. W przyszłym roku lecę po zwycięstwo – Maciek Rudyk, z klasy II Publicznego Technikum, zdobywca III miejsca.

Tomasz Kwiatek