Powstania Śląskie

Wydanie drugie płyty „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie” to wyjątkowy cymes wydany przez Fundację „Dla Dziedzictwa.” Zawiera 11 utworów plus 5 remiksów z pieśniami powstań śląskich w nowoczesnej aranżacji pod kierunkiem wybitnego śląskiego artysty Grzegorza Płonki. Pieśni pochodzą ze zbiorów prof. Adolfa Dygacza. Mecenasami wydania są: GAZ-SYSTEM S.A., Wodociągi i Kanalizacja Opole sp. z o.o. oraz Narodowy Bank Polski.

Patronat honorowy nad wydawnictwem objęli: Instytut Śląski w Opolu, Instytut Pamięci Narodowej, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, PFRON Oddział w Opolu. Patronat medialny sprawują: Polskie Radio Katowice, TVP 3 Opole, Radio Opole, Radio DOXA i portal NGOpole.pl.

Pierwsze wydanie CD o Powstaniach Śląskich

To nowe, poszerzone wydanie płyty jest naszą inicjatywą z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, dzięki któremu wywalczyliśmy powrót do macierzy sporej części historycznego Górnego Śląska. Mamy nadzieję, że to nowe wydanie z ciekawymi remiksami i 36 stronicową książką w twardej oprawie spotka się z zainteresowaniem koneserów muzyki i historii.

Grzegorz Płonka o wyborze utworów na płytę powiedział:

Wybierając pieśni na płytę „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie” zdecydowałem, żeby nagrać je przy akompaniamencie kwintetu dętego – formacji niezwykle popularnej na Śląsku w pierwszych dekadach XX w.  Kwintety dęte, w skład których wchodziły trąbki (lub trąbka i klarnet), waltornia, puzon, tuba przygrywały w czasie uroczystości rodzinnych, towarzyskich, zawodowych czy też – powstańczych zbiórek. Obecność kwintetu dętego na płycie jest nawiązaniem do muzycznej tradycji Śląska. Spoiwem z teraźniejszością są współczesne aranżacje młodego aranżera Andrzeja Kaszuby.
W reedycyjnym wydaniu płyty „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie” chciałem jeszcze bardziej osadzić ją w naszych czasach. Obok utworów z pierwszego wydania wysłuchają Państwo remixy czterech utworów, przygotowane przez młodych twórców: Phonic, KKu i Altreich Allstars.  Nowe wersje reprezentują muzyczne gatunki: house, trip hop, metal i punk. Chcemy w ten sposób wzbudzić wśród młodego pokolenia zainteresowanie pieśniami powstańczymi, historią Śląska z lat powstań i plebiscytu oraz zachęcić do twórczych działań na bazie tych tematów.

Okładka płyty CD II wydanie „Nadstawcie ucha, kochani ludkowie” z listą utworów

Gdyby zechcieli Państwo otrzymać to unikalne i wyjątkowe dzieło, proszę pisać na adres: [email protected] (podać adres do wysyłki, ilość płyt i telefon kontaktowy). W odpowiedzi otrzymają Państwo szczegóły i potwierdzenie możliwości realizacji zamówienia. Liczba płyt ograniczona, gdyż jest owocem oddolnej inicjatywy, wspartej przez partnerów i mecenasów wydania.

Tomasz Kwiatek, Prezes FDD

Zamów całą płytę CD  wydanie II –  Nadstawcie Ucha, Kochani Ludkowie:

 

Teledysk do utworu z płyty zrealizowany przez IPN – Oddział w Katowicach:

Recenzja po przesłuchaniu naszej płyty CD